• להתקשרות מהירה

חשיבות השינה והאם מזרן חדש יכול בכלל לעזור?

חשיבות השינה והאם מזרן חדש יכול בכלל לעזור?

תחלמו על: מדוע שינה חשובה כל כך לבריאותכם?

שינה שלמה וארוכה כנראה שלא מדורגת בראש סדר העדיפויות שלכם בחיים, בטח יש לכם העדפות רבות לפניה, אבל לפי מחקרים, היא צריכה להיות!

בעוד הסיבות המדעיות לכך עדיין נחקרות, מחקרים שנעשו בתחום השינה מוכיחים שאסור לקחת את השינה כנושא מובן מאליו, בעוד התרומות של שינה טובה ואיכותית הם רבות, גם החסרונות של חוסר בשינה הם רבות, ואפילו יותר!

במאמר זה נסקור את חשיבותה של שנת לילה טובה, איכותית ורציפה ואנו משערים שאתם תוכלו כבר לקשור בעצמכם את הקשר בין מזרנים אורתופדיים איכותיים לבין שינה איכותית.

אנחנו באמת צריכים שינה טובה?

כנראה שכן. ואם זה לא ממש שכנע אתכם, קבלו מספר עובדות בנוגע לחוסר שינה:

1. אדם אשר היה ער 24 שעות ברצף הוא כמו אדם שבדמו יש 0.1% אלכוהול. זאת עדיין כמות חוקית של אלכוהול, אבל בהחלט לא מומלצת ולא מאפשרת שיקול דעת סביר.

2. אותו מחקר שנערך בהרווארד ומסקנתו הובאה בסעיף 1, נמצא כי שבוע שלם עם שינה של 5 שעות בלילה זהה למצב שתואר בסעיף 1 – אדם שיכור.

3. בממוצע, היום אנחנו ישנים 20% פחות ממה שישנו לפני 100 שנה.

4.20% מתאונות הדרכים נגרמות עקב מחסור בשינה.

5. מחקר נוסף שנערך בארה"ב מצא שכל חברה מסחרית מפסידה כ-2,000 דולר בשנה על תפוקה ירודה של עובדים בעקבות מחסור בשנת הלילה שלהם.

6. מחקר מצא כי בשנה הראשונה שלאחר הלימודים, רופאים חדשים עושים לפחות טעות קריטית אחת שגורמת למוות בעקבות מחסור בשעות השינה שלהם.

מה קורה כאשר אנחנו ישנים?

נתאר לכם את זה בקצרה: השינה מחולקת ל-5 שלבים עיקריים:

שלב 1 הנמשך בין 5 ל-10 דקות:

שינה קלה מאוד שממנה ניתן להתעורר בקלות, פעילות השרירים מואטת, לפעמים מלווה בהרגשה של "נפילה".

שלב 2 הנמשך כ-20 דקות:

טמפרטורת הגוף יורדת, קצב פעימות הלב יורד, פעילות המוח יורדת עם התפרצויות מקריות (תזוזות מהירות ולא רציונליות של איברים בגוף).

שלב 3 כניסה לתוך שינה עמוקה:

פעילות דלה של המוח (גלי דלתא) עם התפרצויות קלות ולעיתים רחוקות.

שלב 4 הנמשך כ-30 דקות:

כניסה לתוך שינה עמוקה (שנת דלתא), שינה שקשה להתעורר ממנה המלווה בתזוזה מועטה של העיניים.

שלב 5 הנמשך בין 10 דקות לשעה:

שינה הידועה כשנת REM (תזוזה תכופה של העיניים), שינה קלה ועמוקה לסירוגין, נשימה לא סדירה, שרירים משותקים, גלי המוח משתנים בדומה לגלים במצב ערנות, קצב פעימות הלב ולחץ הדם עולים, טמפרטורת הגוף עולה, זה המצב שבו אנשים נוטים לחלום.

מאחר והשלבים הללו מופיעים באופן מחזורי, את השלב האחרון, רוב האנשים נוטים לחוות 5-3 פעמים בלילה.

קצת יותר על שנת REM (rapid eye movement)

1. שנת REM מופיעה לראשונה לאחר 70-90 דקות מתחילת השינה.

2. שנת REM מופיעה רק ב-25% מזמן השינה הכולל ולכן נמשכת בין 90 ל-120 דקות בסה"כ.

3. כאשר אנשים נמצאים במצב ערנות בזמן שנת ה-REM , הם נוטים לזכור את החלומות שלהם.

4. פעילות המוח בזמן שנת REM מאוד דומה לפעילות המוח בזמן ערנות מלאה.

5. בזמן הזה, פעילות השרירים בגוף כמעט ומשותקת מאחר ובזמן זה ישנו מחסור ב-3 כימיקלים חיוניים.

6. מוזר ככל שישמע, שנת REM היא השינה העמוקה ביותר.

שנת REM וחלומות

מחקרים הראו כי כאשר בני האדם לומדים נושאים/חומרים חדשים במהלך היום, אותם גלי מוח המופיעים בזמן הלימוד, מופיעים שוב בזמן שנת ה-REM. זה מלמד שבזמן שנת הלילה אנו משננים ומעבדים מידע שלמדנו או חוויות שחווינו במהלך היום.

החוקרים אומרים כי קליפת המוח אינה יודעת לעכל את המנוחה הזאת שיש למוח בזמן השינה ולכן נוצרים החלומות. החוקרים טוענים כי במחזור חיים של אדם, הוא חולם במשך 6 שנים!! אולם 95% מהחלומות הללו נשכחים על ידו.

לישון טוב יותר

1. אור וחושך - במהלך היום, נסו לקבל כמה שעות אור טבעי שתוכלו, אבל כאשר אתם הולכים לישון, כבו הכל! טלפונים, טלוויזיה, תריסים וחלונות, אל תתנו לשום רעש או אור להגיע אליכם לפני הזמן שבו אתם מתוכננים להתעורר.

2. שנת צהריים – בעוד אנשים רבים חושבים כי שינה במהלך היום "תשבור" להם את העייפות ותיחשב להם במכסת שעות השינה שאדם זקוק במהלך 24 השעות של היממה, כל שינה מעבר ל-20 דקות תקלקל את מחזור השינה ובעצם תגרום לכם לעייפות יתר ולא לערנות כפי שרבים נוטים לחשוב. שינה צריכה להיות לילית, רצופה וארוכה.

3. קפאין ושינה – השתדלו לא לשתות הרבה קפה או תה במהלך היום ויותר מזה, לא לשתות קפה בשעות הערב. גם אם אתם חושבים שהקפה לא ממש משפיע עליכם, מסתבר שהוא כן.

4. שעות קבועות לשינה ויקיצה – נסו את זה. מסתבר שבמקרה הזה "השגרה" כן בריאה ועוזרת. כאשר מרגילים את הגוף לישון בשעה מסוימת, יהיה לכם קל יותר להירדם בשעת הלילה וקל יותר להתעורר בבוקר.

לסיכום: שינה מזרנים ומה שבניהם

אומנם חקירת תחום השינה נמצאת בראשיתה ולא כל מה שהיינו רוצים לדעת עליה אנו יודעים, אבל כבר עכשיו ברור לכולם כי חשיבותה אינה מוטלת בספק. מעבר לכל מה שפירטנו במאמר, אנו יודעים שישנם אנשים שישנים רע בלילה ומתעוררים בבוקר מכאבי גב ולא בגלל שהם רוצים להתעורר או תכננו להתעורר. במיוחד לאנשים אלו אנו אומרים שכנראה הגיע הזמן לטפל בבעיית כאבי הגב, אם אתם סובלים מבעיה בגב, גם המזרן הכי טוב לא יפתור אותה, אבל אם אין לכם בעיה ידועה בגב והתעוררתם עם כאבי גב, כנראה שהגיע הזמן להחליף את המזרן הישן שלכם ומזרן חדש אכן יפתור לכם את הבעיה.

אתם מוזמנים להיכנס לאתר "רק מזרנים", להתרשם מהסוגים השונים של המזרנים, לקרוא המלצות על מזרנים וכן מידע מקצועי על איך לבחור נכון את המזרן הבא שלכם.

מקווים שנהניתם מקריאת המאמר, לפחות כמו שאנו נהנינו לכתוב אותו.